
Justyna Arabska, kulturoznawczyni, dramaturżka, edukatorka, prezeska Fundacji Sztuka Łączenia. Współtwórczyni grupy Achajot w Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Krakow), która skupia się na edukacji dotyczącej praw kobiet. W teatrze eksploruje możliwości teatru dokumentalnego.
Bara Bröst (dosłownie „tylko piersi”, „odsłonięte piersi”)
– to ruch społeczno-kulturowy szwedzkich feministek, działających na rzecz prawa kobiet do pływania topless i odsłaniania piersi na plażach oraz basenach publicznych.
Wydarzenie, które zapoczątkowało ruch Bara Bröst, miało miejsce we wrześniu 2007 roku na basenie w mieście Uppsala w Szwecji. Ratownik kazał dwóm kobietom kąpiącym się topless wyjść z wody i zasłonić piersi. Kiedy te odmówiły, zostały zmuszone do opuszczenia basenu.
22-letnia Ragnhild Karlsson w rozmowie ze szwedzko-angielskojęzyczną stroną internetową „The Local” wyjaśniła powody, dla których zdecydowała kąpać się topless. „To kwestia równości. Myślę, że problemem jest to, że kobiety są seksualizowane. Skoro kobiety są zmuszane do noszenia topu, czy mężczyźni nie powinni też tego robić?”
Zdarzenie, postrzegane jako wyraz dyskryminacji ze względu na płeć, zwróciło uwagę opinii publicznej w całym kraju. W geście solidarności zorganizowano akcje pływania topless na publicznych basenach w Malmö i Lund.
Siedem członkiń Bara Bröst wskoczyło do publicznego basenu w Malmö, mając na sobie tylko majtki. Wkrótce potem poproszono je o opuszczenie basenu. Akcja została powtórzona dwa tygodnie później w Hadiogevallsbadet w Lund, niedaleko Malmö, kiedy siedem kolejnych kobiet poszło popływać topless, co poskutkowało półgodzinną dyskusją z ratownikami i żądaniem zwrotu kosztu biletu na pływalnię.
„Chcemy, aby nasze piersi były tak «normalne» i pozbawione seksualności, jak piersi mężczyzn, abyśmy my również mogły ściągać koszulki na meczach piłki nożnej” — powiedziały rzeczniczki ruchu Bara Bröst Astrid Hellroth i Liv Ambjörnsson magazynowi „Ottar” wydawanemu przez Szwedzkie Stowarzyszenie Edukacji Seksualnej (RFSU).
Inger Grotteblad z kompleksu rekreacyjnego w Uppsali powiedziała lokalnej gazecie, że kobietom nie wolno tam kąpać się topless. „Baseny zazwyczaj wymagają od mężczyzn noszenia kąpielówek, a od kobiet noszenia bikini lub jednoczęściowych kostiumów kąpielowych” — powiedziała. „Są trzy powody. Po pierwsze aspekt bezpieczeństwa, potem kwestia higieny, a na końcu jest to, co nazywamy «dominującymi obyczajami i zwyczajami». Ważny jest tu przede wszystkim ten ostatni punkt” — dodała. — „Jest to kwestia bezpieczeństwa, ponieważ chcemy uniknąć narażania dziewcząt na molestowanie seksualne”.
Ze względu na presję feministek z Bara Bröst w 2009 roku, Komisja Sportu i Rekreacji w Malmö głosowała za zniesieniem nakazu noszenia przez kobiety górnej części z dwuczęściowego kostiumu kąpielowego. Wyniki głosowania były jednomyślne. W rezultacie kobiety nie muszą zakrywać piersi na miejskich krytych basenach w Lindängen, Oxievångsbadet i Aq-va-kul, jeśli nikt nie zgłosi sprzeciwu (w tym rodziny z dziećmi). Bengt Forsberg, przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji powiedział w wywiadzie: „Nie określamy, jakie kostiumy kąpielowe powinni nosić mężczyźni, więc nie ma sensu robić tego dla kobiet. Mężczyźni także miewają duże piersi, które przypominają piersi kobiet”.
Nowe orzeczenie administracji miejskiej w Malmö nie spowodowało żadnej znaczącej różnicy w zachowaniu pływaczek i plażowiczek na lokalnych basenach. Zakrea El-Falou z basenu w centrum miasta powiedział: „Moi koledzy i ja nie widzieliśmy kobiet, które skorzystałyby z możliwości pływania topless — w każdym razie nie wtedy, gdy byłyśmy na służbie”.
Twórczynie ruchu na oficjalnym blogu grupy piszą: „Naszym celem jest wywołanie debaty na temat niepisanych reguł społecznych i kulturowych, które seksualizują i dyskryminują kobiece ciało. Równe piersi bez względu na płeć!”
Kobietom powinno się pozwolić kąpać się z odkrytymi piersiami, ponieważ mężczyźni mają do tego prawo. Żyjemy w społeczeństwie, w którym dąży się do równości płci. To konkretna sytuacja, w której kobiety i mężczyźni nie mają tych samych praw.
Zdajemy sobie sprawę, że góry od bikini mogą dawać komfort, jeśli masz duży biust, i że wiele osób nie czuje się komfortowo, chodząc z gołą klatką piersiową. Jednak naszym celem jest, aby kobiety miały dziś takie same prawa jak mężczyźni, a tym samym mogły kąpać się bez zakrywania piersi, jeśli tego chcą.
Nie jest naszym celem urażenie nikogo. Z drugiej strony, nie czujemy się dobrze, gdy jesteśmy dyskryminowane lub postrzegane jako obiekty seksualne. Gdy normy społeczne są przełamywane, zawsze będą negatywne i pozytywne reakcje.
Oczywiście istnieje wiele innych ważnych kwestii dotyczących równości płci, ale dla nas kwestia możliwości kąpieli kobiet z odkrytymi piersiami to tylko przykład sytuacji, w której kobiety nadal mają mniej praw niż mężczyźni, a ciało kobiety jest traktowane jako obiekt seksualny w sytuacji aseksualnej.
Źródła:
- https://www.thelocal.se/20071112/9078/
- https://web.archive.org/web/20100830105032/http://barabrost.blogg.se/
- https://www.brisbanetimes.com.au/world/swedish-feminists-demand-topless-beaches-20071118-ge9cb9.html
- https://web.archive.org/web/20080416045022/http://www.jamombud.se/news/Kravpatacktoverkropp.asp
- https://en.wikipedia.org/wiki/Bara_Br%C3%B6st